7 filmů, které bořily sexuální tabu

filmy o sexu

Filmy jsou klíčovou součástí zábavního průmyslu a obrovský byznys. Odráží dobu, ve které vznikly, a často chtějí upozornit na různé společenské problémy. Od dob, kdy pobouření vyvolal byť jen odhalený ženský kotník, jsme už ale urazili velmi dlouhou cestu. Vydejte se s námi na cestu filmovou historií a objevte s námi snímky, které ve své době zvedly ze židle nejednoho puritána.  

1. Extase (1933)

Československo-rakouský film Extase má výjimečné místo v učebnicích filmové historie. Hlavní herečka Hedy Lamarr plavala ve filmu v bazénu nahá, už to stačilo v prudérních třicátých letech vzbudit pobouření. Nicméně co nejvíce proslavilo film Extase je, že se s největší pravděpodobností jedná o první nepornografický snímek, kde mohli diváci vidět sexuální scénu a rovněž také ženský orgasmus.

2. Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Skandální filmař Pier Paolo Pasolini se pro svůj film inspiroval v díle slavného spisovatele a velkého prostopášníka Markýze de Sade – 120 dní sodomy. Film je zasazen do Itálie v období druhé světové války. Děj se odvíjí okolo čtyř vysoce postavených mužů, kteří si pro své zvrhlé potěšení přivezou a uvězní v paláci skupinu mladých chlapců a dívek. Následuje smršť nechutností, perverzních momentů a šokujících událostí. Film byl zakázán v Německu a Itálii, v Austrálii je zakázaný dodnes. Producent filmu Alberto Grimaldi byl po natočení odsouzen k podmínečnému trestu a finanční pokutě. Režisér Pasolini nikdy nezjistil, jaký ohlas měl jeho film, byl zavražděn ve stejném roce, jako šel snímek do kin.

3. Personal Best (1982)

Na začátku osmdesátých let se pomalu měnil přístup společnosti k homosexualitě, alespoň tedy na Západě, Východní blok byl stále v těchto otázkách ještě hodně pozadu. Film Personal best z roku 1982 se odvíjí okolo osudů mladé atletky, která sní o splnění olympijského limitu. Při své snaze se seznámí s jinou atletkou a vyjde nám z toho… Ano, první lesbická sexuální scéna v historii filmu.

4. Showgirls (1995)

Hříšný film a o hříšném měste – Las Vegas. Film sleduje osudy Nomi, mladé krásné holky, která přijede do hlavního města hazardu uspět. Její cesta vede přes malé zaplivané striptýzové bary až na vrchol žebříčku v nejlepších klubů s pánskou zábavou v Las Vegas. Film vyvolával pobouřené reakce ještě před svým uvedením do kin kvůli ostrému jazyku a samozřejmě nahotě a sexuálnímu násilí, které je v něm obsaženo. Showgirls byl prvním filmem s hodnocením NC-17 (pouze pro dospělé), který se dočkal masivního uvedení do kin. 

A ještě jedna perlička, hlavní herečka je téměř šestinu filmu (20 minut) nahá.

5. Crash (1996)

Psychologický trhriller Crash šokoval svět jen rok po uvedení Showgirls. Děj filmu sleduje osudy skupiny mladých lidí, kteří jsou schopni dosáhnout sexuálního uspokojení jen při automobilových nehodách. Jedna z postav filmu například tajně odposlouchává policejní vysílání, aby měla co nejvíce informací o smrtelných nehodách. Hlavní aktéři zachází ve své touze po rozkoši stále dál a dál… Není tak divu, že ve většině zemí měl snímek velké problémy s cenzurou. Legendární je reakce diváků při uvedení Crash na festivalu v Cannes – část publika znechuceně odešla, další část se smála a považovala film za groteskní a třetí část dokonce křičela na plátno.

6. The Brown Bunny (2003)

Takzvané nezávislé filmy chtějí  často šokovat své obecentstvo. Nutno podotknout, že přesně toto se snímku režiséra Vincenta Galla, jenž se zároveň zhostil i hlavní role, podařilo. Proč film tak šokoval? Protože obsahuje scénu skutečného orálního sexu mezi herečkou Chloe Sevigny a Vincentem Gallem. Při natáčení této scény prý byli v pokoji sami a vše zaznamenávala přednastavená kamera. Co je na tom celé asi nejperverznější, je vyjádření samotného režiséra, který se po uvedení filmu přiznal, že byl do Chloe dlouhou dobu zamilovaný a tuto scénu, která neměla pro děj filmu zas tak velký význam, si tam přidal čistě a jen pro své potěšení.

7. Zkrocená hora (2005)

Ne, Zkrocená hora není první film, kde se ústřední milostná zápletka odehrávala mezi dvěma muži. Není to zdaleka první film, ve kterém by se objevila scéna homosexuálního sexu. Jde o to, jakým způsobem byl vztah obou hlavních protagonistů ve filmu zobrazen. To se nelíbilo mnoha konzervativním organizacím a kritikům. I tyto kontroverze nejspíše pomohly velkému úspěchu a kultovnímu postavení filmu.    

Napsat komentář


CAPTCHA Image
Reload Image