Prokázaný pozitivní vliv sexu na lidské zdraví

sex a zdraví broskvicky.cz

Sex je jako droga, na které je bezpečné a zdravé být závislý. Uklidňuje nás, působí antidepresivně, zlepšuje paměť, ulevuje od bolesti, snižuje krevní tlak či zlepšuje spánek. Už dávno není jen evoluční nutností. Kromě pozitivního vlivu na naší psychiku a pocit životní pohody, má významný přínos i pro naše tělesné zdraví. Příroda to zařídila chytře a spojila pohlavní akt s mnoha zdravotními benefity. Chcete mít v rukávu argumenty pro vaši partnerku (partnera), proč více (sexu) je lépe? Čtěte dál!

,,Když nejde o sex, nejde o nic.“ Jan Werich

Obsah:

Co se děje s tělem při sexu

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se vlastně děje ve vašem těle, když se oddáváte sexu? V lidském organismu probíhá při pohlavním styku hormonální ohňostroj, který má čtyři plynule na sebe navazující fáze.

  • Vzrušení. V této fázi se nám rozšiřují zornice a prokrvují genitálie, což má za následek u mužů erekci a u žen lubrikaci. Dochází k vyplavování speciálních látek – serotoninu, adrenalinu a dopaminu.

Serotonin (hormon štěstí) je neurotransmiter, který způsobuje to, že se cítíme dobře. V lidském mozku ovlivňuje emoce, paměť, bolest, spánek a chuť k jídlu. Nedostatek této látky se projevuje depresí, poruchami spánku, nervozitou (až agresivitou).

Adrenalin nám přináší pocit vzrušení. Tento hormon, vylučovaný nadledvinkami, připravuje tělo na výkon. Je základním hormonem při stresových reakcích.

Dopamin zaplavuje naše tělo během příjemných situací (tedy většinou i při sexu). V mozku umožňuje (a zlepšuje) přenos impulzů (neurotransmiter).

  • Plateau. Dalším hormonem, který se dostává ke slovu v takzvané fázi plateau je noradrenalin (neurotransmiter), který vyplavují nadledviny. Jeho přínos a význam tkví v tom, že umožňuje organismu dosáhnout krátkodobě zvýšené aktivity.
  • Orgasmus. Při orgasmu zaplavuje tělo vysoká dávka, z hypofýzy uvolňovaného, hormonu oxytocinu, neboli hormonu lásky. Přichází uvolnění napětí, přičemž svaly se uvolňují ve vlnách, které způsobují (tolik návykové) slastné pocity. Hladina oxytocinu má vliv na míru prožitku orgasmu.
  • Uvolnění. Účinky hormonů doznívají a tělo (i mysl) se uvolňuje.

Sex jako droga

Proč se o sexu tak často mluví jako o droze? Jeho provozování totiž působí na stejné oblasti v mozku jako pojídání čokolády, pití nápojů s kofeinem, inhalace nikotinu při kouření nebo šňupání kokainu…

pokračuj ve čtení.

Napsat komentář


CAPTCHA Image
Reload Image